Méně známé Vranovsko

07.04.2017

Tipů na výlety na Vranovsku najdete na internetu spousty, určitě i my vám v některém z dalších článků nabídneme ty "zaručeně nejlepší", dnes však pro vás máme ty méně známé, schované ve stínu našich majestátních hradů a zámků.

Památník železné opony


Národním parkem Podyjí můžeme z Vranova nad Dyjí dojít, ti méně zdatní dojet, do vesničky Čížov.  Zde najdeme Návštěvnické středisko NP Podyjí, které se nachází v budově bývalé pohraniční stráže. Co je ale zajímavější je dochovaný památník tzv. Železné opony, který je jen pár metrů od budovy NP Podyjí. Jedná se o poslední dochovanou připomínku na 40 let zadrátované totality v Evropě. Najdeme zde několik set metrů původního oplocení z ostnatého drátu a strážní věž (405 m.n.m).

Zabetonovaný hrad

Deset kilometrů od čížovské "Železné opony", hluboko v lesích, v nejstřeženější ochranné zóně NP Podyjí, najdeme národní kulturní památku - Nový Hrádek. Unikátně zachovalá zřícenina gotického hradu a novější takzvaný mladší hrad z 15. století. Během totality se hrad nacházel v "zakázeném pásmu" a pohraniční stráž zde zasypala sklepy a zabetonovala všechny možné otvory, které do zříceniny vedly. Beton byl po roce 1989 odstraněn. Paradoxně díky ostnaté nepřístupnosti zůstaly hrad a okolní příroda nedotčeny civilizací.  Doporučujeme jedinečný výhled na údolí řeky Dyje z hradní vyhlídky.


Bunkry a pevnosti

Přemístíme se z Čížova a Lukova do Vranova nad Dyjí, tady 200 metrů nad Vranovským zámkem se nachází Pevnostní Muzeum Vranov. Zde se dochovala pozoruhodná linie lehkého opevnění, které mělo za cíl chránit životně důležitou hráz Vranovské přehrady. Objekty jsou od roku 1998 rekonstruovány a dobově vybaveny.

Antický Dianin chrám

Romantické duše můžou od opevnění pokračovat na hraběnčinu louku, tady na pověstmi opředeném, údajně obětním místě, stojí dechberoucí stavba z 90.let 18. století. Původně pohanský chrám zasvěcený antické bohyni Dianě. V roce 1807 byla kaple zasvěcena Panně Marii Ochranitelce hraběnkou Helenou z Mniszku.

Kde tančí víly

Procházkou můžeme z hraběnčiny louky pokračovat na vyhlídkovou terasu zvanou Tanečnice. Ta byla součástí rozsáhlého lesoparku budovaným posledním vranovským Althannem Michalem Josefem.  Schovaná nad cestou vedoucí k Vranovskému zámku skýtá úžasný pohled na zámek a příjemné posezení.


Janzzi

Chcete se ubytovat?