Historie Domu v Lančově 113: Od Emanuela Tocháčka po "Na Samotě U Včelína"

06.07.2024

Farář a Včelař Emanuel Tocháček

Historie domu v Lančově 113 sahá až do roku 1933, kdy byl vystavěn farářem a erudovaným včelařem, spisovatelem Emanuelem Tocháčkem. Náš dům se pyšní titulem největšího obytného včelína v Evropě. Tocháček zde vyšlechtil včelu kraňskou medonosnou, která se stala důležitou součástí včelařství v celé Evropě.

Ztráta Domova během Druhé Světové Války

V roce 1938, kdy došlo k zabrání Sudet Němci, Tocháček o svůj dům přišel. Tento majetkový zásah byl pro něj velkou ranou, a po válce musel svůj domov získat zpět soudní cestou. Navzdory těžkostem se mu podařilo se vrátit a pokračovat ve své práci.

Noví Majitelé a Pokračování Tradice

V 70. letech 20. století Emanuel Tocháček včelín prodal mladému manželskému páru, který pokračoval v jeho odkazu. Noví majitelé nejen že pokračovali v chovu včelstev, a pěstování medonosných keřů a stromů ale také se věnovali chovu hospodářských zvířat. Stejně jako Tocháček zde strávili 40 let, čímž udržovali tradici a lásku k přírodě a včelaření živou.

Novodobá Historie: "Na Samotě U Včelína"

Na Silvestra 2011 začala naše vlastní cesta, když jsme se pustili do vyklízení včelína a přilehlého domu. Od té doby se toto magické místo proměnilo. Kompletní citlivou rekonstrukcí jsme včelín přizpůsobili moderním potřebám a vytvořili relaxační zahradu, která je oázou klidu a pozitivní energie.

V červenci 2015 jsme otevřeli první dva pokoje, které nabídly našim hostům útulné ubytování v přírodě. K těmto pokojům, dnes Pavímu a Medovému, se později toho roku přidal další - Levandulový pokoj. O dva roky později jsme přidali Přírodní pokoj s privátní koupelnou, který našim hostům poskytuje jedinečný zážitek blízkosti přírody.

Rozšíření a Modernizace

V roce 2020 jsme se rozhodli ubytování rozšířit o glampingový stan, který přinesl našim hostům kouzelné zážitky z pobytu pod hvězdami. V hlavní budově včelína jsme zavedli centrální topení, abychom mohli poskytovat romantické ubytování i mimo letní sezónu, a umožnili tak pořádání událostí, jako jsou oslavy Nového roku či Velikonoc.

Na sklonku roku 2023 jsme naši nabídku obohatili o Glampingovou chatičku v sadu, která přináší našim hostům ještě větší kontakt s přírodou. Na našich loukách se dnes pasou koně, a na jiných je možné zaparkovat karavan v rámci služby bezkempu.cz. Naši hosté mohou pořádat komorní oslavy či svatby až pro 25 osob nebo se účastnit workshopů a víkendových kurzů jógy, meditace a koučinku.

Závěrem

Dům U Včelína v Lančově 113 má za sebou fascinující historii, která se odráží v jeho současné podobě. Od farářských kořenů Emanuela Tocháčka, přes válečné utrpení a poválečné znovuzískání, až po novodobou éru jako místo klidu a harmonie s přírodou, tento dům je svědkem mnoha příběhů a osudů. Dnes je "Na Samotě U Včelína" kouzelným místem, kde si návštěvníci mohou užít klid, krásu přírody a historii, která je zde všudypřítomná.

Naše cesta, která začala vyklízením a rekonstrukcí tohoto historického domu, nám umožnila vytvořit prostor, kde se každý host může cítit jako doma. Snažíme se nabízet nejen ubytování, ale i nezapomenutelné zážitky a chvíle plné pozitivní energie. Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči a objevte kouzlo tohoto jedinečného místa v srdci přírody.

Janča & Víťa & Tobík